Rozhovor s Lukášem Novákem.

 

Luky, v této sezóně tě skaličtí fanoušci již nevídají v brance áčka. Kde teď chytáš?
V létě jsem odešel na půlroční hostování do týmu nováčka pražského přeboru, Union Vršovice.

Co tě k tomu vedlo? Skalice postoupila do I.B třídy – to pro tebe mohla být výzva. Proč sis vybral zrovna Union? Neříkej, že to bylo, protože sídlí, stejně jako „slavná“ Slavia, v Edenu? ;-)
Tím to nebylo, ale hezky se trénuje, když člověk ze hřiště vidí ten hezký stadion J Na jaře jsem právě na Slavii potkal Vláďu Šimra, který zrovna trénoval Vršovice. Tak nějak jsme se bavili a nabídl mi, jestli to u nich nechci zkusit. Tak jsem si tam byl párkrát zatrénovat a domluvili jsme se, že v létě nastoupím do přípravy. V tu dobu nikdo nevěděl, že Skalice postoupí, takže B třída v mém rozhodování nehrála žádnou roli.

Takže bývalý skalický kanonýr Vláďa Šimrů, byl ten hlavní důvod? A jak ses v týmu zabydlel?
Asi ano, hraje tam i Honza Šimr. To mi na začátku pomohlo, že jsem nešel úplně do neznáma. Jinak jsem se zabydlel úplně v pohodě. Parta ve Vršovicích je hodně dobrá.

Jak jsi řekl, Union je v přeboru nováčkem. Jak si zatím vedete?
První kolo jsme trochu smolně prohráli s béčkem Viktorky Žižkov 0:1. Nechci nic zakřiknout, ale dalších 6 zápasů jsme vyhráli. V tabulce nám patří první příčka, tak doufám, že tam ještě chvilku zůstaneme :-)

Tak to je skvělé. Jaká je úroveň soutěže, v porovnání například s Okresním přeborem, který jsi hrál minulý rok?
Je tam rozdíl tří soutěží, takže ten rozdíl je docela velký. Všechno je daleko rychlejší, je na všechno méně času. „Fotbalová Praha“ je relativně malá, takže se týmy po taktické stránce znají. Pro nezaujatého diváka to tedy není žádná fotbalová dobrota. Je to spíše boj a čekání na chybu soupeře.

A ty jsi minulé kolo, tu fotbalovou Prahu, poprvé okusil v mistrovském utkání. Pověz nám, jak se to přihodilo?
Brankářskou dvojici tvořím s Petrem Michalem, který posledních osm let chytal divizi v Admiře. Přišel do týmu v létě, společně semnou. Den před utkáním mi volal trenér, že je Petr nemocný, tak ať se připravím na to, že budu chytat.

Dopadlo to a jedničku. Na hřišti Uhelných skladů jste vyhráli. Jak probíhalo utkání z tvého pohledu?
Na začátku zápasu, měl každý tým po jedné větší šanci. My jsme pak dali gól na 1:0. Uhelky se snažili vyrovnat, ale žádnou gólovou příležitost si nevypracovali. Cca v 60. minutě jsme dali na 2:0 a zápas v klidu dohráli.

Připravoval ses na zápas nějak jinak než normálně?
Na zápas jsem se nijak extra nepřipravoval. Jenom jsem si asi po roce umyl kopačky :-)

Takže velice úspěšná premiéra s čistým kontem. Před zápasem jsi ale určitě byl hodně nervózní. Jak ses s tím vypořádal?
Ani pořádně nebyl čas být nervózní. Dozvěděl jsem se to ve čtvrtek odpoledne s v pátek ráno jsme hned hráli. Ale samozřejmě, že tam trocha té nervozity byla. Během rozcvičky ze mě všechno spadlo a bylo to v pohodě :-)

Tak není se co divit, jsi gólman světových parametrů ;-) Dokonce jsi byl vyhlášen hráčem utkání týmu Vršovic. Už víš, jestli budeš chytat i v příštím utkání?
:-) Ještě jsem s trenérem o tom nemluvil. Ale počítám, že až se uzdraví Petr Michal, bude zase chytat on. Je to výborný brankář a já jsem rád, že se od něj můžu něco přiučit.

Určitě stále sleduješ i skalický fotbal. Co říkáš na úvod sezóny. A jak z brankářského hlediska hodnotíš tvého nástupce – Milana Detka?
Úvod dobrý. Udělalo se několik bodů a pak se hraje úplně jinak, když tým ví, že může, ale nemusí. Uvidíme, jak to půjde dál. Myslím si, že teď má Skalice sérii těžších soupeřů, ale věřím, že hlavně doma bude sbírat body. Jinak jsem na Skalici nezanevřel a na dálku fandím. A co se týče mého nástupce, tak tam nevidím žádný problém. Viděl jsem sice jenom domácí zápasy, kde tolik práce neměl, ale hlavně v zápase s Průhonicemi chytil za stavu 0:0 jasný gól. Nevím, jak by Skalice zápas zvládla, kdyby inkasovala. V tom zápase měla velký problém s koncovkou. Tady ji Milan hodně podržel.

A ještě jedna otázečka ke konci. Co se bude dít po zimní přestávce? Budeš chtít zůstat v Unionu? Jít někam úplně jinam? Nebo se vrátíš do Skalice a budeš bojovat s Detkem o post jedničky?
Nad tím už jsem taky přemýšlel. Ale zatím ti na to nedokážu odpovědět. Zbývá ještě spousta času, tak uvidíme :-)

No dobře, takže si tě odchytnu ještě po podzimní části ;-) Děkuju ti za tvůj čas a přeju hodně stejně úspěšných startů ve Vršovicích. A ještě se tě zeptám – jaký je tvůj typ na výsledek nedělního utkání Skalice : Poříčí?
Já ti taky děkuji. Padne hodně gólů a Skalice vyhraji 3:2 :-)